Select Your Style

Choose your layout

Color scheme

Historia floatingu

Floating jest nowością na polskim rynku jednak zaskoczeniem może być fakt, że jego początki sięgają już lat 50 XX wieku.

Historia terapii R.E.S.T

Za pomysłodawcę Terapii Ograniczonej Stymulacji Środowiskowej R.E.S.T., którą jest właśnie floating, uznaje się amerykańskiego psychiatrę, psychoanalityka, neurobiologa, filozofa i pisarza – dr Johna C. Lilly (1915 – 2001). Prowadził on szerokie badania nad ludzką świadomością przy użyciu różnych metod. To właśnie on w 1954 roku, w N.I.M.H. (National Institute of Mental Health), pragnąc dokonać pełnej izolacji ludzkiego umysłu od bodźców zewnętrznych, rozpoczął pracę nad pierwszą na świecie kabiną deprywacyjną.

Był to prostej budowy wyciemniony oraz dźwiękoszczelny zbiornik wypełniony ciepłą słoną wodą (o temperaturze zbliżonej do ludzkiego ciała). W tym zbiorniku na długie godziny zamykał swoich pacjentów, w celu przeprowadzenia badań. Nie były tam jednak zapewnione komfortowe warunki, osoba była umieszczona w pionowej kapsule, całkowicie zanurzona, mając na twarzy maskę w celu doprowadzania powietrza. Jako pierwsi z kabiny korzystali właśnie John C. Lilly oraz jego koledzy naukowcy. Okazało się, że mimo prostoty pierwszego zbiornika, jego użytkownicy osiągali stan pełnego relaksu i spokoju.

Na podstawie wieloletnich badań i obserwacji powstała terapia R.E.S.T (Restricted Environmental Stimulation Therapy), znana z tej nazwy do dziś. W kolejnych latach prowadzone były dalsze badania oraz udoskonalano pierwotną kabinę, aby osiągnąć bardziej wygodne warunki. W końcu, w latach 70 po wielu próbach stworzona została profesjonalna kapsuła do floatingu.

Na całym świecie floating stał się popularnym sposobem na relaks, przyspieszoną odnowę biologiczną, ograniczenie bólu, kreatywność. Badania naukowe pokazują, że jest remedium na wiele schorzeń (m.in. ból stawów i mięśni, depresja, fibromialgia). Ma również wiele innych zastosowań – o których przeczytasz w zakładce korzyści .

Chcesz dowiedzieć się więcej na temat floatingu?

Zapraszamy do naszej sekcji Baza wiedzy. Znajdziesz tam ciekawe artykuły i nowe informacje związane z koncepcją floatingu.

Inne artykuły

Floating – relaks w wodnej kapsule

Floating polega na unoszeniu się na wodzie w kabinie relaksacyjnej. Metoda ta ma na celu poprawić nasze samopoczucie, uwolnić od stresu i zminimalizować bóle. W czasie trwania seansu zmysły wyłączają się, a człowieka, który korzysta z floatingu, ogarnia niezwykły wewnętrzny spokój

Rehabilitacja uchroni przed skalpelem

Dolegliwości i schorzenia kręgosłupa są najczęściej rezultatem nieprawidłowej postawy przy biurku, braku ruchu i zaniedbania wad rozpoznanych w dzieciństwie. Bagatelizowanie kolejnych objawów może doprowadzić do poważniejszych problemów, którym towarzyszyć będzie ciągły ból

Czym jest floating?

Najgłębszy relaks, jaki możesz sobie wyobrazić. Pełne wyciszenie umysłu dzięki odłączeniu wszystkich bodźców zewnętrznych. Twoje ciało staje się lekkie, jak w stanie nieważkości, nie czujesz jego ciężaru.

Call Now Button